Cushingův syndrom u koní

Pituitary pars intermedia dysfunction (PPID), hyperadrenokorticismus, CS


Spočívá ve špatné funkci hypofýzy (podvěsek mozkový) způsobující (díky nízké hladině dopaminu) nadměrné uvolňování hormonu Adrenokortikotropinu (ACTH). ACTH působí na kůru nadledvin, která uvolní nadměrné množství hormonu kortizolu. Čím více je pak v krvi kortizolu, tím více je slabší stimulace produkce ACTH a díky tomu je nadměrná produkce kortizolu neustálá a nezastavitelná a způsobuje níže uvedené příznaky.

Tímto syndromem může trpět kterýkoliv kůň, jakéhokoliv plemena bez výjimek (prevalence 21% - tedy přibližně každý pátý kůň), nejčastěji od věku 15 let (nejmladší diagnostikovaný kůň měl ale pouze 7 let). Cushingův syndrom u koní je mírně odlišný než u lidí, kde je většinou spojen s výskytem nádorových onemocnění. Cushingův syndrom postihuje také psy, převážně starší a menších plemen.Naprostá většina onemocnění Cushingovým syndromem není vůbec odhalena a následně léčena (některé příznaky jsou mylně přisuzovány např. stáří nebo jiným vlivům).

Příznaky:

 • Dlouhá, zvlněná srst především na končetinách a spodní části trupu (hirsutismus), zhoršená kvalita srsti a potíže s přelínáním na letní srst
 • Potíže s termoregulací - nadměrné nebo naopak nedostatečné pocení
 • Celková ztráta hmotnosti při zachovalém, či dokonce zvýšeném příjmu potravy
 • Při vzniklé inzulínové rezistenci (IR) naopak obezita (12% postižených PPID, některé zdroje uvádějí až 30%), metabolický syndrom (EMS)
 • Ztráta svalové hmoty především v oblasti hřbetu a zádě
 • Letargie, deprese a výrazné zhoršení sportovní výkonnosti
 • Častý vznik abscesů v tlamě nebo záněty dásní
 • Vyklenuté, "senné" břicho
 • Nefyziologické rozložení tělesného tuku - ukládání tuku především na krku, u kořene ocasu a nad očima
 • Nadměrná žízeň a časté močení
 • Špatné hojení ran a opakující se infekce (oslabení imunitního systému)
 • Atrofie svalů na zádech a končetinách
 • Laktace klisen, které nejsou březí
 • Opakující se laminitida (schvácení kopyt), často bez zjevné příčiny
 • Zhoršené zabřezávání u klisen, až úplná neplodnost
 • Neurologické příznaky (křeče), zhoršení zraku až slepota

Diagnóza:

Dexametasonový supresní test (DST)

Pro přesné stanovení diagnózy je koni odebrán vzorek krve. Ihned po odběru by měl dostat injekci dexamethasonu (syntetický kortizol). Druhý den by se koni měl odebrat další vzorek. V obou vzorcích se porovná hladina kortizolu. Zdravý kůň má hladinu kortizolu ve druhém odběru nižší, protože dexamethason potlačí uvolňování kortizolu. Na nemocného koně dexamethason nepůsobí, hladina je stále vyšší (v současnosti se už prakticky nepoužívá)

ACTH stimulační test

Měření množství ACTH přímo v krevní plazmě (obvykle stačí jeden odběr).

TRH stimulační test

Při dubiózním výsledku ACTH testuLéčba:

Léčba Cushingova syndromu je doživotní, nelze jej úplně vyléčit. Nejčastěji se pro léčbu používá lék Prascend, který ale není v ČR dostupný.

Lék Prascend pomáhá regulovat funkci hypofýzy a tím navrací stav koně do normálu (působí přímo na příčinu problému).

Nevýhodou je, že prascend má (mimo jiné) vazokonstrikční účinky (stahuje cévy), což přispívá vývoji schvácení kopyt. Je tedy důležité správně určit dávkování (0,85 – 10 µg/kg - cca 1 tableta/500kg váhy/den).

Cena 1 tablety je v současnosti cca 28-30 kč (cca 1 Libra). Léčba, průměrného 500kg koně, vyjde tedy přibližně na 10500kč/rok

Dávkuje se nejčasteji tak, že se tableta (nebo část) rozpustí v malém množství vody, kdy se pak injekční stříkačkou odměří požadované množství léku. Dávka se pak podává stejně jako např. odčervení, případně se zamíchá do žrádla (rozdrcení tablety se nedoporučuje).

Jde o jediný přípravek pro léčbu PPID u koní schválený FDA (Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv).

Známé nežádoucí účinky (v naprosté většině případů při nesprávném dávkování): inapetence, průjem, kolika, ztráta laktace, schvácení kopyt.

Prascend si můžete sami objednat např. na stránkách Viovetu, kde se můžete také dočíst velice detailní informace mimo jiné i o přesném dávkování podle hmotnosti koně. Prodej je pouze na vet. předpis! (osobně vyzkoušeno a naprostá spokojenost):

www.viovet.co.uk/Prascend-for-Horses/ (Doprava do ČR od 10£)Při léčbě samozřejmě také hraje důležitou úlohu množství a složení stravy. Ideální je denní dávku konzultovat individuálně s výživovým poradcem, který má zkušenosti se stravou koní s Cushingovým syndromem.

Je důležité aby kůň byl pokud možno co nejméně vystavován stresu! Stres způsobí další zvýšenou produkci kortizolu takže léčba nemusí být úspěšná, případně se zdravotní stav koně může ještě zhoršit.

Příklad průběhu léčby:

(Extrémní a nestejnoměrné nasrstění, neustálé pocení, letargie, senné břicho, náběh na schvácení)

Po cca 5-ti dnech ústup pocení, nadměrného pití a močení.

Po cca 10-ti dnech výrazné zlepšení psychického stavu.

Po cca 30-ti dnech se kůň většinou vrací, jak fyzicky tak i psychicky, do normálního stavu.

Průběhy léčby i s příznaky podrobněji (EN): www.ecirhorse.org

 


 • B. Bezděková - Fakulta veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Veterinářství (2008) [58:571-575]

České články s informacemi o Cushingově syndromu:

Prakticky všechny informace o Cushingově syndromu (anglicky):

 

Sdílet na  /   /  Reddit

 

Copyright © 2020 Koně jednoduše. v2.2