Headshaking syndrom

Syndrom třesení hlavou bez zjevného podnětu (HS)


Headshaking neboli "syndrom třesení hlavou bez zjevného podnětu" je celosvětové postižení koní (cca 5%) bez rozdílu plemen (nejčastěji je postižen Anglický plnokrevník 41%), pohlaví a věku (příznaky nastupují většinou až v dospělosti) známý již přes 200 let.

Tento syndrom se většinou objevuje během fyzické aktivity a zahřátí (v letních měsících i zcela náhodně) a při venkovních teplotách nad 10 stupňů celsia a výrazně narušuje klid koně, práci a jakoukoliv manipulaci s ním. V naprosté většině případů je i z výrazu koně zřejmé, že kůň prožívá velmi vysokou jak psychickou tak i fyzickou bolest, navzdory tomu, že jakékoliv vyšetření veterináři budou negativní.

Obvykle toto třesení hlavou (89% koní vertikální směr, 11% i horizontální) doprovází také další nežadoucí projevy jako slzení z očí, neustálé odfrkávání (64% koní), nazální výtok a otírání (škrábání až rozedření) nosu a hlavy o cokoliv v blízkosti bez ohledu na možné zranění (75% koní) a také zřejmé hledání jakéholiv, i malého, stínu.

V některých případech dochází až k absulutní ztrátě sebeovládání a nečekaným panickým reakcím (pravděpodobně vizuální halucinace) a tento syndrom je pak tak výrazný, že se s koněm prakticky nedá jakkoliv pracovat a manipulace s ním je nebezpečná. Jsou známy případy, kdy byl tento syndrom natolik závažný, že postižený kůň musel být uspán.

I přesto, že se obzvláště v dnešní době věnuje studiu headshakingu mnoho lidí, dodnes není přesně známo, co tento syndrom přesně způsobuje. Nejnovější výzkumy ukazují na spojitost s přecitlivostí trojklanného nervu (největší senzorický nerv). Nejnovější pokusy o úspěšnou potenciální léčbu tohoto stavu zahrnují elektrickou stimulaci trojklaného nervu (PENS). Bohužel úspěšnost léčby touto metodou je pouhých 50%. Nejčastěji se přirovnává k velmi nepříjemné a bolestivé migréně, kdy spouštěč tohoto stavu může mít mnoho podob od jasného světla (nejčastěji slunečního hned z jara), silného větru, hluku, vůně nebo prachu, ale také třeba nadváha, prodělání šoku nebo nejaké výrazné stresové situace.

Headshaking se také hodně spojuje s alergiemi a hlavně s alergickou rýmou a v tento fakt hovoří skutečnost, že u 64% koní se tento syndrom projevuje hlavně z jara, v době zvýšeného výskytu pylů a také fakt, že někteří koně s tímto syndromem reagují na léčbu antihistaminiky a kortikosteroidy.

Velká část koní s touto poruchou, ale bohužel nemá žádný zřejmý spouštěč (idiopatický headshaker).

© UC Davis School of Veterinary Medicine

Léčba koně je dlouhodobá záležitost a může být úspěšná pouze tehdy, pokud najdeme spouštěč, který toto chování spouští (né vždy se totiž třesení hlavou dá považovat za headshaking!) a v jeho následné eliminaci nebo alespoň omezení na co nejnižší možnou mez. Předem je ale nanejvýš nutné vyloučit všechny možné fyzické příčiny tohoto chování jako například zranění, zdravotní problém, špatná výstroj nebo špatný jezdec.

U majitelů koní s podezřením na HS je naprosto obvyklé, že za dobu strávenou s takto postiženým koněm vyzkouší několik různých veterinářů, chiropraktiků, kovářů, zubařů a spoustu nejrůznějších alchymistů za účelem najít příčinu tohoto chování. Léčba je tedy ve výsledku velice nákladná a nemusí být vůbec úspěšná, také můžeme ve výsledku zjistit, že potřásání hlavou není projev headshakingu, ale pouze projev nelibosti třeba nad způsobem vašeho tréninku. Také existují případy (cca 30% postižených) kdy syndrom zmizel tak náhle jako se objevil.

Je důležité si uvědomit, že spouštěč HS může být u některých případů (hlavně u slabších projevů) pouze psychického rázu. Pokud kůň zažil nějaký druh diskonfortu (zranění, bodnutí hmyzem, špadně padnoucí výstroj, atd.), na který reagoval právě třesením hlavou až do doby kdy diskonfort zmizel, může tak nadále reagovat na jakýkoliv jiný diskonfort. Toto chování může navíc postupem času vygradovat až do podoby, kdy bude takto reagovat i na naprosto banální věci.

Pokud ale u svého koně vyloučíte všechny ostatní možnosti a dojdete k závěru, že opravdu trpí HS tak, v závislosti na spouštěči, jsou úspěšné pomůcky jako například: stínítka očí, masky proti mouchám, síťky na nozdry, a také přístřešky kde se kůň může skrýt před jasným slunečním světlem a větrem. Jako doplňek stravy můžeme použít hlavně hořčík, ovlivňující nervové funkce (v některých případech postačuje k vyléčení) a melatonin, (hormon jehož podáním lze ovlivnit fotoperiodu a tedy navodit pocit, že je jiná část roku - úspěšné hlavně u sezónních headshakeru). U headshakerů citlivých na světlo je účinná látka Cyproheptadin (až 78% úspěšně vyléčených koní).

 


 

Sdílet na  /   /  Reddit

 

Copyright © 2020 Koně jednoduše. v2.2